A loft lakások általában régi ipari épületekben találhatóak. Régi raktárak, kisebb gyárak, üzemek épületeiben kerültek kialakításra, azok átalakításával. Kezdetben műterem lakások, bohém művészek egyedi otthona volt, később Nyugat-Európában és az USA-ban az önkormányzatok támogatásával a gazdaságilag már nem életképes ipari épületek „újrahasznosításaként” jöttek létre itt lakások.
A „loft-stílusban” a lakás helyiségei nem szeparáltak falakkal (kivéve a fürdőszoba, WC ), hatalmas belmagasság, egybe nyitott terek jellemzik. Természetesen a nyitott alaprajz nem azt jelenti, hogy a különböző életterek, funkciók nem különülnek el, csupán több a térbe állított részlet.
Mivel nincsenek falak a bel-térben, így fontos szerepet kap a jelzés értékű térelválasztás, és a berendezésnél komoly kihívást jelent a tároló helyek megoldása is. A fal nélküliség nem csak megoldandó probléma, hanem egy kreativitással teli lehetőség, kihívás. Gondoljunk bele, hogy nem korlátoznak bennünket a helyiségeket elválasztó falak! Magunk alakíthatjuk igényeink szerint „helyiségeink” méretét, funkcióit.
A közösségi helyiségek (konyha, étkező, nappali) általában nyitottabb elrendezésűek, míg a magánélet helyszíne (hálószobák, fürdő) szeparáltabb formában szerveződnek.
A tervezők tudatosan hagyják meg a helységek indusztriális jellegét. Tipikus az eredeti burkolatok (pl. tégla, beton) oszlopok, gerendák, nagy „ipari” ablakok, szabadon futó csövek, szellőzők, vezetékek meghagyása.
Berendezéshez is passzolnak az indusztriális jellegű kiegészítők. pl. lámpák, de kitűnően ötvözhető modern stílussal, feltűnő egyedi design darabokkal is. Mivel nagy tér áll rendelkezésre jól mutatnak a nagyméretű berendezési tárgyak, lelógó világító testek.
De jól mutatnak a rusztikus, a bolha piaci, vagy az városképből kölcsönzött tárgyak, pl. fényreklám, reklámtáblák, pub jelleg, stb.
A loft lakás a modern nagyvárosi élet szimbóluma, a nagyvonalú nyitott terek, és a lehet másként is gondolni a belső terekre innovatív alkotás birodalma.