A rusztikus stílus a népi hagyományokon alapul, az egyes tájegységek motívumaihoz, jellemzőihez kötődik.
Mivel tájegységekhez kötődik, ez azt jelenti, hogy ennek a stílusnak nincsenek teljesen egységes jellemvonásai, mivel más hagyománya van egy kárpát-medencei, más egy skandináv, egy angol, egy francia, német, stb. területnek. Ugyanúgy, mint ahogy a népi hímzések is változnak tájegységenként, a lakások, bútorok megjelenése is különböző. Természetesen vannak olyan jellemzők is, amelyek megegyeznek, legyen az bármelyik nemzetről szó, ilyen pl. a természet közeliség, amely a természetes anyagok használatában mutatkozik meg.
A különbségek és egyezések rögtön előtűnnek, ha megnézzük a következő képeket.
Forrás: http://hu.pinterest.com/katajancs/rustic/
Hazánkban a rusztikus lakásbelsők falai főként fehér színűek, a mennyezet fagerendás, a terek sokszor boltívekkel díszítettek. A nyílászárók szintén tömör fából készülnek, hiszen ez illik a természet közeli életfelfogáshoz. A fa, illetve a falak egyenetlen, durva, sokszor kopott felületűek. Sokszor megjelenik burkolatként a kő vagy tégla is. Gyakori az épített konyhabútor.
A bútorok, a kiegészítők, a fagerendás mennyezet, mind fából készül, a textíliák pedig pamutból, gyapjúból, vagy lenből. A padlózat is természetes anyagból, fából (hajópadló), vagy kőből készül.
A bútorzatot faragott, natúr színű vagy kézzel festett fabútorok, vagy fűzfából készített fonott bútorok alkotják.
Forrás: http://www.bagolyvarpecs.hu
Forrás: http://ertekkeresok.network.hu/kepek/ertekeink/festett_nepi_butorok
A dísztárgyak egyben használati tárgyak is, gondoljunk a fellógatott edényekre, a paprika-, vagy a hagymafüzérre, vagy a kézzel festett dísztányérokra. Dekorációt a szobákban 1-1 festmény vagy régi fénykép a családról adja.
A lámpák vagy kézzel festett burával rendelkeznek, vagy a petróleumlámpához hasonló fém lámpás a jellemző.
Textíliák: hímzéssel díszített terítők, falvédők, díszpárnák, csipkefüggönyök, rongyszőnyegek.
És egy modern átirat: