A nappali a lakás középpontja, szíve-lelke. Úgy kell kialakítani, hogy jól érezzük magunkat, kényelmes és praktikus is legyen, de ugyanakkor mutatós is, hiszen a vendégeket is itt fogadjuk. Nem könnyű feladat. Néhány dolog, amit érdemes elkerülni, hogy nappalid esztétikus és kényelmes legyen.
1. Bútorok aránytalan elhelyezése. Hatása: nem esztétikus, kényelmetlen terek
Figyelj oda milyen bútorokat teszel egymás mellé! Pl. Ne tegyél egy mega méretű fotel vagy kanapé mellé, picurka átlátszó asztalt, mert az egyik bútor elnyomja a másikat. Vagy mint az alábbi képen a magas, háttámlás fotel mellett a tároló bútor aránytalanul alacsonynak hat.
Forrás: http://diyhomestagingtips.blogspot.com
Megoldás a fenti esetben alacsonyabb háttámlájú fotelek, vagy kisebb méretű ülőhelyek pl. puff, szellősebb elrendezés, vagy kerüljenek a fotelek máshová, ne a polc elé. 🙂
A bútoroknak egymást kell erősíteniük. Ha kis méretű a nappalink, akkor válasszunk kisebb méretű bútorokat és vigyázzunk ne akarjunk többet kihozni belőle, mint amit lehet. Hagyjunk a lehetőséghez képest minél több szabad teret.
Forrás:http://dujoo.com
2. Közlekedési utak hiánya. Hatása: zsúfoltnak érezzük a teret.
Ha nem hagyjuk meg a közlekedési útvonalakat a helyiségben, mindent kerülgetnünk kell, mint egy akadály pályán. A helyiség zsúfolt lesz, nem lesz kényelmes a használata.
Forrás: http://www.playbuzz.com
A megoldás, a bútorokat ne „építsd” egymásra. Hagyj közöttük min. 70-80 cm teret, így biztosítod a kényelmes átjárást a helyiségben. (Kivételt képez az ülőbútor és a dohányzó asztal távolsága, ez 30-40 cm legyen.)
Forrás: http://www.guatacrazynight.co
3. Kevesebb bútort használunk, és azt is túlságosan széthúzva, mint ahogy a nagy méretű tér megkívánná.
Forrás: http://mattandshari.com
Megoldása: Ha nagy térrel rendelkezünk válasszunk mindenből nagy méretűt. Nagy méretű bútorokat, szőnyeget, kiegészítőket, stb., így élhetőbb tereket lehet létrehozni!
Forrás: http://hu.pinterest.com/katajancs/living-room/
4. Mindent a fal mentén helyezünk el.
Forrás: http://rejigdesign.com
Van amikor olyan kicsi a hely, hogy lehetetlen és értelmetlen is térbe állított bútorokban gondolkodni. Azonban ha van lehetőségünk, mindenképp érdemes térben elhelyezni 1-2 bútort, mivel ezáltal sokkal izgalmasabb lesz az összkép.
Forrás: http://interiorcollective.com
5. Nincs közép pontja a helyiségnek.
Ha nincs középpontja a helyiségnek, jellegtelené válik. Mindegy hogy a TV, ülőbútor, vagy egy műalkotás, a bútorok elhelyezésével emeljünk ki egy funkciót! Erről bővebben itt olvashatsz. Katt ide!
Forrás: http://www.housebeautiful.com
6. Kevesebb tárolóhelyet alakítunk ki, mint amire valójában szükségünk van.
Vedd számba mit akarsz tárolni, annak mennyi és mekkora (polc magasság) helyre van szüksége. Ezek alapján válassz a színben, stílusban odaillő tároló bútorok közül.
Forrás: http://www.housetohome.co.uk
7. Kevés lámpa kiállás, konnektor, egyéb csatlakozó
Nincs elegendő konnektor, jönnek a hosszabbítók, kábelek. Sem nem szép, sem nem praktikus (fogja a port). Az összes fali csatlakozó helyét idejében meg kell tervezni úgy, hogy számolni kell azzal is hogy pár év múlva lehet hogy az egész szoba berendezése meg fog változni.
8. A „dekoráció” átveszi az uralmat.
Ne hagyjuk, hogy a tárgyak, emlékek átvegyék az uralmat felettünk és a nappalink felett! Ha mindent kiteszünk, az nem dekoráció. Ha jön egy új, menjen egy régi!
Forrás: http://indulgy.com
Manapság nagyon divatos az eklektikus stílus. Azonban az eklektika sem azt jelenti, hogy válogatás nélkül össze lehet tenni mindent, ami felkelti az érdeklődésünket. Maradj egy stílusnál a berendezési tárgyak esetében, és ezt egészítsd ki pár más stílusú bútorral. A dekorációnál pedig próbálj meg „tematizálni”, pl. egy szín (pl. fekete), egy anyag, vagy egy stílus (pl. indusztriális- most nagyon divatos) köré építsd fel a kiegészítőket.
Forrás: http://lightings.homexgarden.com
Forrás: http://www.maison-deco.com